Recent Clinton County 4-H Event Results

Danielle Brinkmann 4-H Beef Senior Showmanship Champion

The Clinton County 4-H Livestock Shows were held during the Clinton County Fair July 12-18 in Carlyle. 4-H members kept busy with shows almost every day of the fair.

Clinton County 4-H Rabbit Show, 7/12/15
Champion 4 Class 6-8 months Doe, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion 6-8 months Doe, Katherine Helmink, Clovers and Cloveretts
Champion 6 Class Senior Doe, Katherine Helmink, Clovers and Cloveretts
Champion Meat Pen, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion Meat, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Single Fryers, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion Single Fryers, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion 6-8 Bucks, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion 6-8 Bucks, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Junior Bucks, John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Junior Bucks, Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Junior Does, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion Junior Does, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Mixed Breeds, Jr. Buck 6 months, Abby Becherer, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion Mixed Breeds, Jr. Buck 6 months, John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Junior Showmanship-Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Senior Showmanship-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids

Clinton County 4-H Poultry Show, 7/12/15
Champion Brown Eggs-Serena Theobald, Clovers and Cloveretts
Reserve Champion Brown Eggs-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Cockerel Bantams-Shelby Claypool, 4-H Federation
Reserve Champion Cockerel Bantams-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Bantam Pullets-Shelby Claypool, 4-H Federation
Reserve Champion Bantam Pullets-Shelby Claypool, 4-H Federation
Champion Pullet Large Fowl-Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion Pullet Large Fowl-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Duck Male/Female-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion Male/Female-Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Market Class Single Broiler Pen-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion Market Class Single Broiler Pen-Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Junior Showmanship-Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Senior Showmanship-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids

Clinton County 4-H Dairy Show, 7/13/15
Champion Winter Heifer Holstein-Jackson Brammier, Klover Kids
Reserve Champion Winter Heifer Holstein-Jackson Brammier, Klover Kids
Champion Fall Heifer Holstein-Shana Lueking, Klover Kids
Champion Two Year Old Cow Holstein-Shana Lueking, Klover Kids
Champion Three to Four Year Old Cow-Jackson Brammier, Klover Kids
Reserve Champion Three to Four Year Old Cow-Shana Lueking, Klover Kids
Champion Overall Show-Shana Lueking, for her Two Year Old Cow, Klover Kids
Junior Showmanship-Jackson Brammier, Klover Kids
Senior Showmanship-Jennifer Johnson, Klover Kids

Clinton County 4-H Swine Show, 7/14/15
Champion Gilt Under 6 Months-Cecelia Richter, Aviston 4-H Aces
Reserve Champion Gilt Under 6 Months-Jake Richter, Aviston 4-H Aces
Champion Senior Gilt-Jake Richter, Aviston 4-H Aces
Champion Overall in the Gilt Class-Jake Richter, Senior Gilt, Aviston 4-H Aces
Champion Market Barrow or Gilt-Jake Richter, Aviston 4-H Aces
Reserve Champion Market Barrow or Gilt-Cecelia Richter, Aviston 4-H Aces
Champion Pen of Two Market Hogs-Jake Richter, Aviston 4-H Aces
Junior Showmanship-Cecelia Richter, Aviston 4-H Aces
Senior Showmanship-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids

Clinton County 4-H Goat Show, 7/15/15
Champion Diary Goat-Doe Under 6 Months-Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Meat Goat-Doe Under 6 Months-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Junior Showmanship-Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Senior Showmanship-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids

Clinton County 4-H Sheep Show, 7/15/15
Champion in Ewe Overall, Old Ewe-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve in Ewe Overall, Young Ewe-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Market Lamb-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Market Lamb-Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Junior Showmanship-Emma Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids
Senior Showmanship-John Bohn, Sugarcreek 4-H Country Kids

Clinton County 4-H Dog Show, 7/15/15
Champion Dog Care Class-Katelyn Elias, Dog-Teddy, Clovers and Cloveretts
Reserve Champion Dog Care Class-Ryan Huelsmann, Dog-Holly, Sugarcreek 4-H Country Kids
Best in Show-Landon Dempsy, Dog Boomer, Clovers and Cloveretts

Clinton County 4-H Dog Obedience Show, 7/15/15
Champion Dog Obedience-Lucas Raynor, Dog-Rocky, Clinton County Wranglers
Junior Showmanship in Dog Obedience-Lucas Raynor

Clinton County 4-H Beef Show, 7/16/15
Champion in the Beef Heifer -Carissa Litteken, Aviston 4-H Aces
Reserve Champion in the Beef Heifer -Danielle Brinkmann, Klover Kids
Champion Cow with Calf -John Bohn-Sugarcreek 4-H Country Kids
Reserve Champion Cow with Calf -Emma Bohn-Sugarcreek 4-H Country Kids
Champion Steer-Ethan Hanke, Klover Kids
Reserve Champion Steer-Blake Twenhafel, Aviston 4-H Aces
Rate of Gain Contest Winner-Blake Twenhafel, Aviston 4-H Aces
Junior Showmanship-Blake Twenhafel, Aviston 4-H Aces
Senior Showmanship-Danielle Brinkmann, Klover Kids

Fashion Review
Amber Aanstad, 4-H Clovers and Cloveretts-State Fair Delegete
Lilyanna Guardian, 4-H Clovers and Cloveretts-Best of Show
Nicole Hagen, Aviston 4-H Aces-Best of Show
Carissa Litteken, Aviston 4-H Aces-Best of Show
Serena Theobald, 4-H Clovers and Cloveretts-Best of Show
Madeline Dempsy, 4-H Clovers and Cloveretts-Cloverbud Award
Grace Henrichs, 4-H Clovers and Cloveretts-Cloverbud Award
Anna Henrichs, 4-H Clovers and Cloveretts-Cloverbud Participation Award

4-H General Projects Show Results

The Clinton County 4-H General Projects Show was held on Saturday, July 11 at the Clinton County Fairgrounds. 4-H members had a chance to show their projects to local experts who served as judges for the day. Their 4-H projects will remain on display at the fairgrounds for the week, and the public is encouraged to go and check out their display.

Best of Show Winners
Gideon Belli—Video
Josiah Belli-Video
Lilly Brandmeyer—Photography 2
Corrine Detmer Engleman—Sewing II
Katelyn Elias-Photography
Jacob Engleman-Intercultural
Katherine Helmink—Photography and Journalism
Ali Hemker-Natural Resources
Anthony Huegen—Model Rockets and Entomology
Bradly Huelsmann–Cookies and Cooking 101
Nick Huelsmann–Cooking 101
Kiersten Lampe–Cooking 101 and Citizenship
Carissa Litteken—Clothing Decisions I
Abigail Sampson-Forestry
Abigail Wegmann–Floriculture D
Blake Twenhafel-Corn and Geospacial
Karleigh Twitchell—Cake Decorating-Beginner
Alexandria Twitchell—Forestry
Emma Wesselmann—Sewing II and Sports
Lauren Wolter—Interior Design Innovation

State Fair Delegates
Gideon Belli—Woodworking II
Emma Bohn—Visual Arts-Metal, Heritage Arts and Glass/Plastic
John Bohn—Electricity
Sally Brunker—Visual Arts-Clay
Timothy Brunker—Woodworking IV
Shelby Claypool—Photo Editing
Corrine Detmer Engleman—Photo Editing
Eyen Detmer–Natural Resources
Allison Elias–Food & Nutrition-Microwave Magic C and Forestry, Visual Arts-Fiber, and Intercultural
Katelyn Elias—Food & Nutrition—Food Preservation
Samantha Faust—Food & Nutrition-Microwave Magic A and Cooking 201
Gabriel Gagen—Robotics
Katherine Helmink—Animal Science-Vet Science
Alex Huegen—Entomology
Brandon Huelsmann—Forestry
Ryan Huelsmann—Crops-Corn and Soybeans
Jennifer Johnson–Food & Nutrition-Microwave Magic B
Hannah Leslie—Cake Decorating
Colby Litteken—Aerospace and Robotics
Grace Rapp—Interior Design-Advanced
Alexandria Sherman—Visual Arts-Chalk/Carbon/Pigment and Paper
Olivier Sherman—Welding
Valerie Tebbe–Photography 2
Abigail Wegmann—Food & Nutrition—Cooking 401
Trever Wesselmann—Model Rocket

State Fair Alternates
Esther Belli—Cooking 201
Emma Bohn—Intercultural
Emily Brunker—Fiber
Sally Brunker—Chalk/Carbon/Pigment
Shelby Claypool—Photography 2 and Photography 3
Jordynn Duensing—Food Preservation
Eyan Detmer—Model Rocket
Katelyn Elias—Photography 3
Brandon Huelsmann—Corn
Nick Huelsmann—Heritage Arts
Valerie Tebbe—Intercultural
Alexandria Twitchell—Cooking 301
Hanna Voss—Animal Science-Dog

For more information about the 4-H General Projects Show, or Clinton County 4-H, call Tonya at 618-526-4551.

Smiling despite the heat, 4-H swine show exhibitors, Emma Bohn, Cecelia Richter, John Bohn and Jake Richter
Smiling despite the heat, 4-H swine show exhibitors, Emma Bohn, Cecelia Richter, John Bohn and Jake Richter
Shana Lueking gets one of her Dairy entries ready for the show
Shana Lueking gets one of her Dairy entries ready for the show
Ethan Hanke with his 4-H Champion Steer
Ethan Hanke with his 4-H Champion Steer
Blake Twenhafel 4-H Beef Junior Showmanship Champion
Blake Twenhafel 4-H Beef Junior Showmanship Champion