Saturday Tennis Results

Tennis Results – Sacred Heart Griffen Invitational
March 18, 2017

Teams Represented:
Sacred Heart Griffen (SHG), Rochester (RHS), Macomb (Mac), Greenville (GHS)
Format: Winners in first round play winners in 2nd round. Losers in First round play each other in consolation.

#1 Singles
Kenan Oestreich lost to Peter Harvey (SHG) 3-6, 6-4, (12-14) (Roy 6-1, 6-0 over Sellen)
Oestreich defeated Sam Sellen (Mac) 6-4, 6-2
(Harvey was defeated by Remy Roy (RHS) 6-3 4-6, 10-7)

#2 Singles
Josh Brannon defeated Hunter Beard (RHS) 7-6 (7-4), 6-2, (Sarnowski 6-0, 6-0 over Benson)
Brannon lost to Grant Sarnowski (SHG) 1-6, 1-6
(Beard defeated Alex Benson (Mac) 6-3, 6-2)

#3 Singles
Christian Kester lost to Logan Evans (SHG) 1-6, 2-6 (Merritt 5-7, 6-4, 10-8 over Ratsch)
Christian Kester lost to Josh Ratsch (RHS) 6-1, 2-6, 12-14
(Evans defeated Ally Merrit (Mac) 6-1, 6-1)

#4 Singles
Zach Bohannon lost to E.J. Batchelder (RHS) 4-6, 3-6 (Wycoff 6-1, 6-1 over Stone)
Bohannon lost to Alai Stone (Mac) 1-6, 2-6
(Batchelder defeated by Mark Wycoff (SHG) 7-5, 6-7, 10-8)

#5 Singles
Chris Watterson lost to Nolan Johnson (SHG) 2-6, 2-6 (Custeau 6-2, 6-2 over Blankenship)
Wattersnon lost to Gibby Blankenship (Mac) 3-6, 3-6
Johnson defeated Michael Custeau (RHS) 6-4, 6-2)

#6 Singles
Seth Owens lost to Jordan Goertz (RHS) 7-6 (7-2), 2-6, 0-6 (Kroner 6-0, 6-1 over Tasdan)
Owens lost to Karem Tasdan (Mac) 3-10
(Kroner defeated Seth Goertz (RHS) 10-8)

#7 Singles
Garrett Rinella lost to Louis Criscione (SHG) 7-10 (Ommen 10-8 over Blazi)
Rinella lost to Ezin Blazi (Mac) 5-10
(Criscione lost to Eli Ommen (RHS) 8-10)

#8 Singles
Simeon Robart lost to Tommy Dyer (RHS) 10-1 (Kerr 10-1 over Polley)
Robart lost to Zack Polley (Mac) 5-10
(Dyer defeated Sam Kerr 10-5)

#9 Singles
Lawton File lost to Brock Williams (SHG) 2-10 (Nudig 10-1 over Moran)
File defeated Will Moran (SHG) 6-10
(Williams defeated Will Nding (RHS) 10-5)

Doubles

#1 Doubles
Oestreich/Brannon defeated Beard/ Batchelder (RHS) 6-1, 6-1
Sarnowski/Wycoff (SHG) defeated Sellen/Bensen (Mac) 6-2, 6-1
Brannon Oestreich defeated Sarnowski/Wycoff (SHG) 6-4, 6-4
Sellen/Benson defeated Beard Batchelder in three sets (10-12)

#2 Doubles
Kester/Bohannon lost to Evans/Johnson (SHG) 5-7, 2-6
Vose Bercauw (RHS) defeated Merritt/Stone (Mac) first round
Kester/Bohannon defeated Merritt/Stone (Mac) 7-5, 6-1
Evans/Johnson defeated Vose Bercau in three sets (10-3)

#3 Doubles
Watterson/Owens lost to Boots/Oldfield (RHS) 6-2, 2-6, 4-10
Southwood/Heinzel (SHG) defeated Blankenship/Tasdan (Mac) 6-0, 6-2
Watterson/Owens defeated Blankenship/Tasdan (Mac) 7-5, 0-6 10-5
Southwood/Heinzel defeated Boots/Oldfield 4-6, 6-4, 10-8

Previous articleLoyd File, Jr.
Next articleVandalia Rotary Club Blood Drive